Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije pojmom zdrava prehrana obuhvaćena je prehrana koja osigurava unos hranjivih tvari, a koje su neophodne za regularno funkcioniranje ljudskog organizma. Zdrava prehrana podrazumijeva unos energije u balansu sa potrošnjom, uključujući pri tom žitarice, voće i povrće, mahunarke i orašaste plodove.
Zdravom prehranom utječemo na svoje zdravlje, opće stanje organizma i na svoj izgled., a kada pričamo na temu zdrave prehrane važno je reći da prostora za poboljšanje kod odabira namirnica uvijek ima. Danas je opće prisutan trend organskih i superfood namirnica često sa prenapuhanom cijenom, no mora li to biti tako kod uravnotežene prehrane i koje su nam mogućnosti?
Zdrava hrana je dostupna
Prosječni hrvatski ručak sastoji se od mesa koje je najčešće svinjetina, krumpira kao priloga i salate. Na našim prostorima riba se jede rijetko, a prema istraživanju nacionalnih prehrambenih navika – ispod prosjeka jedemo voće. Kupujući hranu i formirajući jelovnik za naredne dane, a samim time i svoju kompletnu prehrambenu naviku, prvo se baziramo na cijeni. Faktor cijene najčešće je presudan i služi nam često kao izlika za izbor namirnica s kojima se ne pridržavamo balansirane prehrane.
Većina obitelji zasigurno najviše troši na hranu, ali zdrava prehrana nije isključivo pitanje platežne moći već promišjanja i krajnjeg odabira namirnice. Zdravo hranjenje podrazumijeva konzumaciju namirnica kojima znamo podrijetlo, što kod, na primjer, fast food hrane i sličnih prerađevina nije slučaj. Konzumiramo li fast food s izlikom da nam je povoljnija opcija, unosimo mnogo kalorija, a mało nutrijenata, a cjenovno nas jedan hamburger stoji gotovo koliko i ručak za cijelu obitelj baziran na povrću i cjelovitim žitaricama.
Zdrave namirnice danas su dostupnije no ikad. Nekad su nam za nabavku takvih namirnica služile specijalizirane trgovine i proizvođači, a danas je moguće naći na desetke različitih vrsta i prozovođača određene namirnice i one su lako dostupne. Zdrava prehrana znači i zdravu pripremu hrane. Pri visokim temperaturama kao kod prženja, namirnica gubi nutritivno vrijedne sastojke. U tom slučaju, ukoliko se ipak neželite odreći pržene hrane, preporučljivo je koristiti kokosovo ulje koje dobro podnosi temperature. Nadalje, kuhanje na pari zadržava sve nutrijente, i kraće je vremenski od kuhanja u vodi.
Planirajte prehranu
Prvi korak prema formiranju zdrave prehrane kao navike u svakodnevnom životu i ono što vam może uštedjeti novac jest planiranje obroka. Na ovaj način riješit ćete se stresa oko pripreme obroka te ćete si osigurati da se dobro hranite, a ujedno ćete i bolje upravljati vremenom. Kada obroke planirate ranije i izbjegavate last minute kupovinu ostavljate si mogućnost u obrok uključiti sve glavne skupine namirnica te ne dolazi do stihijske kupnje hrane koja nam često nije potrebna.
Bilo da namirnice kupujete u trgovačkim centrima, na omiljenom placu ili na tjednoj bazi direktno od lokalnih proizvođača, potrudite se da one budu raznolike s naglaskom na sezonsko voće i povrće. Znajući važnost prehrane za cjelokupan organizam lakše nam je odvojiti vrijeme za promišljanje o odabiru namirnica, a time ujedno stvaramo i zdravije i održivije prehrambene navike.